przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

Ligota | Pracownia Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii

Krótki opis:

Infolinia:

32 3581 281
32 3581 598
w godzinach 7:30 - 14:35

Mgr Jolanta Nowicka
Kierownik Pracowni Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii

Zespół fizjoterapeutów pod kierownictwem mgr Jolanty Nowickiej z Pracowni Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im.prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, opierając się na doświadczeniu zgromadzonym w ostatnim roku w pracy z pacjentami po przebytym Covid- 19, zrealizował 5 filmów instruktażowych, które mają pomóc w domowej rehabilitacji.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw pacjentom, którzy po wypisaniu ze Szpitala powinni kontynuować rehabilitację w domu. Treść zawarta w nagraniach została tak opracowana, by pacjent mógł ćwiczyć samodzielnie. Ćwiczenia nie są skomplikowane i aby je wykonać nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu sportowego. Wystarczy koc, krzesło, ręcznik, ściana by spokojnie dochodzić do pełnego zdrowia w domowym zaciszu.

- Pozycje ułożeniowe w atakach duszności –  mgr Dawid Szymański i mgr Dominika Brzonkalik

- Ćwiczenia oddechowe – mgr Dawid Szymański  i  mgr Radosław Pasławski

- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie – mgr Kamil Kuś i mgr Sabina Żychoń

- Ćwiczenia ogólnousprawniające – mgr Krzysztof Parysek i mgr Anna Rodzeń

- Ćwiczenia relaksacyjne –mgr Anna Rodzeń i mgr Krzysztof Parysek

 

Pracownię Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii stanowi grupa specjalistów fizjoterapii, która udziela świadczeń rehabilitacyjnych na oddziałach:

  • Neurologii,
  • Neurochirurgii,
  • Rehabilitacji Neurologicznej,
  • Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
  • Chirurgii Przewodu Pokarmowego,
  • Chirurgii Onkologicznej. 

W Pracowni wykorzystuje się, w szerokim zakresie kinesiotaping i najnowsze metody terapeutyczne (metoda Bobath czy metoda polegająca na torowaniu nerwowo mięśniowym PNF). W nowocześnie wyposażonej sali rehabilitacyjnej, oprócz indywidualnej pracy z pacjentem, wykonujemy zabiegi z fizykoterapii z zakresu:

  • światłolecznictwa,
  • elektrolecznictwa.

Wyspecjalizowana kadra ukończyła wiele szkoleń oraz kursów o charakterze krajowym i międzynarodowym. Nieustannie jednak aktualizuje swoją wiedzę z zakresu rehabilitacji. Dzięki szeroko pojętej współpracy pacjent -  lekarz – terapeuta - logopeda – terapeuta zajęciowy, pracownia uzyskuje dużą efektywność prowadzonej terapii, wynikającą z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych działań.

Pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach opuszczających naszą Placówkę cechuje wysoki poziom edukacji oparty na wspólnym planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego.

 

 

Testowanie Egzoszkieletu

 

W Pracowni Rehabilitacji fizjoterapeuci wciąż wykonują próby przyspieszenia efektów rehabilitacji korzystając z możliwości testowania innowacyjnych rozwiązań techniki. Jedną z takich prób było podjęcie nauki chodu u pacjenta, który samodzielnie nie chodził, a jego możliwości kończyły się na transferze z łóżka na wózek i próby pionizacji.

Dzień, w którym zastosowano egzoszkielet stał się przełomem w rehabilitacji pacjenta, a kolejne dni umożliwiły próby samodzielnego chodzenia. Fizjoterapeuci dokonali próby balansu, równowagi, nauki wstawania i siadania. W dniu wykonania zdjęcia pacjent, zapięty w przenośny egzoszkielet, pokonał 740 kroków.

 

Robot Luna EMG

 

Rozpoczęła się nowa era w Pracowni Rehabilitacji, która obecnie jest w posiadaniu rewolucyjnego robota Luna EMG, łączącego biofeedback oraz reedukację nerwowo- mięśniową.  Stosowany jest zarówno u  pacjentów z obniżonym, jak i wzmożonym napięciem mięśni.

Wykorzystując to urządzenie istnieje możliwość pomocy pacjentowi po udarze, ze stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, rekonwalescencją pooperacyjną, a nawet będących w śpiączce. Stosując zintegrowaną elektromiografię można trenować dowolne mięśnie, uzyskać lepsze torowanie nerwowo-mięśniowe i propriorecepcję.

Już dzisiaj pacjenci chętnie korzystają z robota, a dzięki wbudowanym grom rehabilitacyjnym wykazują większe zaangażowanie.