przejdź do treści
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach w lokalizacji Medyków 14 otwarto nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego.

2023-11-10 11:26:36

Krótki opis:

Dzięki kompleksowej przebudowie pomieszczeń Zakładu Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej na kondygnacji wysokiego parteru budynku Radiologii, powstała nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego.

Realizacja tego projektu trwała od kwietnia do października 2023 roku, obejmując obszar o powierzchni 300 m2. Koszt inwestycji wyniósł 2 616 591,30 zł, co pozwoliło stworzyć przestrzeń nowoczesną i funkcjonalną dla naszych pacjentów.

Gwiazdą pracowni jest aparat rezonansu magnetycznego o natężeniu pola magnetycznego 1,5 T, wyposażony w innowacyjny algorytm rekonstrukcyjny oparty na sztucznej inteligencji. To rozwiązanie pozwala uzyskać wyższą jakość badań przy standardowym czasie skanowania, co z pewnością przekłada się na skuteczność diagnostyki.

Dr n. med. Miłosz Zbroszczyk, Kierownik Zakładu Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej, podkreśla, że pracownia będzie wykonywać wszystkie typowe badania rezonansu magnetycznego, jednocześnie oferując specjalistyczne rozwiązania dostosowane do potrzeb pacjentów UCK, zapewniając niezależność w aspekcie diagnostycznym.
Nie możemy również pominąć informacji o wartości aparatu RMI, która sięga imponującej kwoty 7 714 781,78 zł. To znaczące przedsięwzięcie pozwala nam podnosić standardy diagnostyki i oferować naszym pacjentom najnowocześniejsze rozwiązania.

Inwestycja została sfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Zdjęcia: Witold Gonera, Paweł Krotowski